Filo sahipleri ve işletme yöneticileri artık bir harita kullanarak rotaları manuel olarak planlamıyor. Bu geleneksel rota planlama eskiden etkili olsa da, yine de bu şekilde yapmak işinizi daha az rekabetçi hale getirecektir. Bu nedenle, zamanınızı, paranızı ve insan gücünüzü en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bir rota optimizasyon yazılımına geçme zamanı.

Ancak Rota optimizasyonu tam olarak nedir ve işletmeniz bundan nasıl yararlanacak? Bugün, rota optimizasyonu ile ilgili sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.

Rota Optimizasyonu nedir?

Rotaları manuel olarak planlamak zaman alır ve kağıt kalemle planladığınız rotalar genellikle yanlıştır. Normal rota planlayıcıları kullanmak bile size pek yardımcı olmaz. Bu harita sağlayıcıları da zaman alıcıdır ve insanları A noktasından B noktasına götürmek için inşa edilmiştir. Bu nedenle, birden çok sürücü ve durak için hızlı ve verimli rotalara ihtiyaç duyan işletmelerde kullanım için uygun değildirler.

Bu nedenle, bir dizi adresi ziyaret etmenin en uygun maliyetli yolunu bulmanıza yardımcı olacak rota optimizasyon yazılımına ihtiyacınız var.

Rota optimizasyonu ilkesi, ilk teslimat rotası optimizasyon algoritmasının The Truck Dispatching Problems adlı makalesinde Amerikalı matematik bilimci George Dantzig tarafından yazıldığı 1959 yılına kadar uzanıyor . Artık yemek dağıtım hizmetleri, kurye şirketleri ve her türlü işletme, çok fazla yakıt tüketmek veya verimsiz sürücüler gibi sorunları çözmek için bu tür algoritmaları kullanıyor.

Dolayısıyla, rota optimizasyonu yazılımı , size verimli rotalar sunarak ve her gün daha fazla müşteri ziyaret etmenize izin vererek bu tür iş sorunlarını çözmenize yardımcı olur. Bu şekilde daha çok para kazanırsınız.

Rotaları Nasıl Optimize Edersiniz?

Rotaları optimize etmeden önce, önce bir adres listesine sahip olmanız gerekir. Neyse ki, Teslimatik bu adresleri çeşitli şekillerde eklemenize izin verir. Böylece yapabilirsiniz:

Adresleri interaktif haritaya manuel olarak girin

Adresleri kopyalayıp yapıştırın

Excel dosya yükleyin

Daha sonra dosyayı yüklemeye devam edebilirsiniz. Yazılım daha sonra adresleri gözden geçirmenizi isteyecektir. Sistem belirli bir adresi bulamazsa, verilerin yanında kırmızı bir nokta gösterilecektir. Sistem yakın bir eşleşme bulursa, noktayı sarı ile işaretler. Gerçek adreslerle mükemmel bir şekilde eşleşenler yeşil renkle işaretlenecektir.

İşiniz bittiğinde yazılım sizi haritaya götürecektir. Harita Ayarları bölümünde, aşağıdaki seçeneklerin yanındaki kutuları işaretleyerek haritanın size ne göstereceğini değiştirebilirsiniz:

  • Trafik
  • Adres defteri
  • Bölgeler
  • Geofences
  • Orijinal Rota
  • Rota Notları

Daha sonra rota, tüm duraklar doğru ve en verimli sırayla sizin için oluşturulacaktır.

Teslimatik Operasyon Maliyetinizi Nasıl Düşürür?

Rota optimizasyon yazılımını kullanarak iyi optimize edilmiş rotalar kullanırsanız, sürücülerinizin her gün manuel planlamayla alıştıklarından daha fazla adresi ziyaret edecekleri için verimli olduklarını bilirsiniz.

Ayrıca, Teslimatik size iyi optimize edilmiş rotalar sunar, böylece sürücüleriniz sağlanan rotalara bağlı kaldıkları sürece yolda fazladan yakıt veya zaman tüketmezler. Bunun nedeni, Teslimatik duraklarınızı otomatik olarak optimum sırayla saklamasıdır. Yani, önce hangi adresi ziyaret etmeniz gerektiğini belirlemenize gerek yok. Yazılım her şeyi sizin için yapıyor.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Geovision Group

Ödeme Yöntemleri