Konum bilgisi her sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır ve lojistik ve nakliye endüstrileri istisna değildir.

Açıkçası, operasyonlarınızın verimliliğini artırmak için konum zekasını kullanmazsanız, işletmeniz geride kalabilir.

GPS ve coğrafi bilgi sistemi (GIS) teknolojilerini kullanıyorsanız, konum bilgisi, işletmenizin performansını, maliyet etkinliğini ve üretkenliğini artırmak için filo yönetimi ve lojistik gibi karmaşık hizmetleri planlamanıza, izlemenize ve yönetmenize yardımcı olabilir.

Tam olarak istediğin bu değil mi?

Ancak, yenilikçi teknolojiyi benimsemeden önce, öncelikle konum zekasının gerçekte ne olduğunu ve işinizi nasıl etkileyebileceğini bilmeniz gerekir. Bunların hepsini aşağıda tartışıyoruz; öyleyse okumaya devam edin.

 

Konum Zekası Nedir?

Konum İstihbaratı, konum verilerini analiz ederek ve uygun bir eylem planı seçmek için bu bilgileri kullanarak elde edilen içgörüler anlamına gelir.

GPS ve GIS teknolojileri, araçlardan, yollardan, şehir altyapılarından ve konum platformlarından veri toplar ve konum bilgileri oluşturmak ve bunları gelişmiş performans ve maliyet etkinliğine dönüştürmek için verileri harita merkezli bir arayüzde görüntüler. Böylece, konum bilindiğinde ve o konumdan gelen veriler analiz edildiğinde, modeller ve eğilimler ortaya çıkar. Verilerin analiz edilmesiyle iş zekası (BI) geliştirilebilir.

Bu şekilde, bir nakliye şirketi, örneğin, belirli bir şehirdeki bazı yolların mesai saatleri içinde tıkandığını görebilir. Bu bilgi daha sonra daha iyi rotalar planlamak için kullanılabilir.

Temel olarak, konum bilgisi yazılımı, verilerin sezgisel yollarla görselleştirilmesine izin verir.

Konum Zekasının Faydaları Nelerdir?

Ulaşım ve lojistik sektörü, konuma dayalı zekanın kısıtlamaları ortadan kaldırmaya ve iş dönüşümünü sağlamaya nasıl yardımcı olduğunun mükemmel bir örneğidir. İşte teknolojinin birkaç faydası:

Araçlarınızı İzler

Araç takibi yoluyla gerçek zamanlı konum bilgisi, saha hizmeti işletmeleri için çok kullanışlıdır. GPS izleme ile araçlarınızın gerçek konumunu her zaman bir harita üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Araçların izleme birimleri, örneğin sürücülerin akıllı telefonlarında bir uygulama biçiminde kurulduğunda GPS izleme mümkündür. GPS uyduları daha sonra izleme birimine bir sinyal gönderebilir. Trafik ünitesinden gelen veriler bir bulut sunucusuna ve son olarak bir araç takip arayüzüne aktarılır.

Bu şekilde, nerede olduklarını bilmek için sürücüleri aramanıza gerek kalmaz. Bunun yerine araçlarınızın nerede olduğunu gerçek zamanlı olarak öğrenebilirsiniz.

Araç takibi, aşağıdakiler gibi birçok faydaya dönüşür:

Müşterilerinizi Teslimat Durumuyla İlgili Güncel Tutun

GPS izleme, coğrafi sınırlamayı mümkün kılarak, her bir müşteri konumu etrafına sanal çevreler yerleştirmenize olanak tanır. Teslimat aracı bu coğrafi sınırı geçtiğinde, müşteriye otomatik olarak bir SMS bildirimi gönderilerek paketin yakında olduğunu bildirir.

Ayrıca rotalarınızın takip linkini müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Daha sonra, yalnızca en iyi rota planlayıcıları tarafından sunulan müşteri portalına giriş yaparak teslimat aracının tam yerini bilecekler.

Rotaları Optimize Etmenize Yardımcı Olur

Doğru konum verileri olmadan, sürücüleriniz durmaktan veya teslimat yapmaktan çok etrafta dolaşarak daha fazla zaman harcayacaktır. Dolayısıyla, kalem ve kağıt kullanarak rotaları manuel olarak planlamak (ve özellikle tahmin etmek) asla iyi bir fikir değildir.

Konum bilgisi teknolojisiyle desteklenen gelişmiş araç yönlendirme ve planlama çözümleri, kameralardan, altyapı sensörlerinden, trafik akışlarından ve benzerlerinden gelen gerçek zamanlı verileri birleştirebilir ve sürücüleriniz için neredeyse% 100 doğrulukla iyi optimize edilmiş rotalar oluşturabilir. Hatta tüm bunları bir dakika içinde yapar.

Bu rotalar ayrıca, potansiyel olarak sıkışık alanlarda trafik ışıkları için en uygun yeşil zamanlar, mümkün olduğunda inşaat nedeniyle kapalı yollar, yeni açılan yollar, kaçınma bölgeleri dahil olmak üzere çeşitli faktörleri de etkiler.

Sadece ziyaret etmek istediğiniz adresleri rota optimizasyon yazılımına girmeniz, kısıtlamaları ayarlamanız (araç sayısı ve her müşteri için kabul edilebilir zaman aralığı gibi) ve teslimat planlama yazılımı milyonlarca olası senaryoyu analiz ederek en iyisini rotalar.

Yazılım önceki örnekten öğrenir ve sürekli olarak kapasitenize ve müşteri talebinize göre kaynak ve gönderi tahsisini planlamak için her kullandığınızda daha iyi bir rota bulmaya çalışır.

Her araç için en iyi rota sağlandığından, sürücülerinizin daha uzun süre seyahat etmesine gerek kalmaz. Bu, yakıt maliyetlerini ve diğer operasyonel maliyetleri azaltır .

Ayrıca, konum bilgisi teknolojisiyle desteklenen bir teslimat rotası planlayıcısı, yakıt tüketimi, tamamlanan duraklar ve rotalar, sahada harcanan ortalama süre, planlanan ve gerçek zaman ve daha fazlası hakkında geçmiş veriler sağlayan bir raporlama ve analiz özelliği ile birlikte gelir.

Bu, nakliye masraflarınızı kontrol altında tutmanıza ve performansı artırmanıza yardımcı olur.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Geovision Group

Ödeme Yöntemleri