Capgemini Araştırma Enstitüsü’nün bir raporuna göre, insanların dörtte üçü teslimat hizmetlerinden memnun kalırsa daha fazla harcama yapmak istiyor.

Aynı rapor, memnun müşterilerin % 82’sinin arkadaşları ve aileleriyle olumlu teslimat deneyimleri paylaştığını da gösteriyor.

Açıkçası, evde teslimat hizmetlerinizin daha tüketici odaklı olması gerekiyor.

Hızlı teslimat sağlamanız, aynı gün teslimat seçenekleri sunmanız ve müşterinizin siparişlerini çevrimiçi takip etmesine izin vermeniz gerekir.

Sonuç olarak, ev içi teslimatlarınız müşterilerinizi memnun ederse, daha fazla müşteri çekecek ve elinizde tutacaksınız. Tek bir mutlu müşterinin erişiminizi en üst düzeye çıkarmaya ve satışlarınızı artırmaya nasıl yardımcı olabileceğini hayal edin.

Sadece Amazon ve Walmart gibi büyük şirketlerea bakın; müşteri rahatlığının nasıl önceliklendirileceğine dair örnekler veriyorlar.

Walmart, geçen yıl evde market alışverişi teslimat hizmeti için bir pilot uygulama başlattı . Hizmet, yiyecekleri orada olsun ya da olmasın doğrudan müşterilerin evlerine teslim etmeyi vaat ediyor.

Tüm süreç, bir uygulama aracılığıyla müşteriye canlı olarak aktarılır.

Amazon, yetkili göndericilerin belirli saatlerde bir Amazon Prime müşterisinin evine erişmesine izin verdiği için benzer hizmetler sunar.

Ayrıca, Covid-19 nedeniyle drone teslimatının saatin ihtiyacı olduğunun farkına varan Amazon, pilotluk da yapmıştı.

 

Depo İşlemlerini Otomatikleştirin

Depo operasyonları teslimat zincirinin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Ürünleri ne kadar hızlı sıralayıp teslimata hazırlayabildiğiniz, teslimat süresinde fark yaratacaktır.

Dolayısıyla, yanlış yönetim maliyetleri, yerine getirme hatalarını ve siparişten sevkiyata kadar geçen süreleri artırabilir. Maalesef, siparişlerinizin hacmi büyüdükçe toplama ve paketleme süreci giderek daha zor hale geliyor.

Rota planlayıcı gibi otomatik bir teknoloji çözümünün yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Deponun neresinde olurlarsa olsunlar çalışanlarınızın siparişleri daha kolay bulmalarına yardımcı olur.

Temel olarak, deponuzun her bir bölümünde bulunan öğe sayısı ve öğe türleri hakkında bilgi girmeniz yeterlidir ve teslimat rotası planlayıcı uygulaması, robotik yükleyiciyi veya insan operatörünü en yakın envanter toplama konumuna yönlendirir.

 

Rotalarınızı Optimize Edin

 

Sürücülerinize en iyi rotaları da vermeniz gerekecek, aksi takdirde teslimatlarınız gecikebilir ve bu da mutsuz müşteriler ve iş kaybına yol açabilir.

Doğru rotalar, sürücülerinizin öngörülen sürede daha fazla ev içi teslimat yapmasını sağlayacaktır. Ayrıca, yakıt verimliliğini sağlamak için mevcut kaynaklarınızdan en iyi şekilde yararlanacaksınız.

Ayrıca pandemi nedeniyle rotalarınızı sürücülerinizin olası enfeksiyonlara maruz kalmasını azaltacak şekilde planlamanız gerekir.

Rotanızı planlamak için bir kalem ve kağıt kullanmak yetmez. Hava koşulları, trafik sıkışıklığı ve tek yön gibi dikkate alınması gereken çok fazla dinamik unsur vardır.

Ayrıca müşteri son dakikada bir siparişi iptal edebilir veya teslimat yerinin değiştirilmesini isteyebilir. Çok duraklı bir rota planlayıcısı, herhangi bir sorun yaşamadan araç rotası ve planlaması konusunda size yardımcı olabilir.

Müşteri adresleri listesini yüklemeniz ve teslimat zaman dilimleri gibi parametreleri ayarlamanız yeterlidir. Daha sonra rotalar bir dakikadan kısa sürede hazır olacak.

 

Sürücülerinizi Takip Edin

 

Yani, eve teslim hizmeti olarak sürücülerinize en iyi rotaları atadınız. Şimdi ne olacak?

Sürücüleriniz tembellik mi yapıyor, istenmeyen molalar mı veriyor veya şirket saatlerinde kişisel işlerini mi yapıyor? Burada ve orada boşa harcanan zaman artabilir ve teslimatların gecikmesine neden olabilir.

Bu tür gecikmelerden kaçınmak için araçlarınızı takip etmeniz gerekiyor. Araçlarınızı takip etmek, sürücülerinizin korumalarında olacağı ve belirlenen rotaları takip edeceği anlamına gelecektir.

En iyi rota planlayıcıları, araçlarınızı gerçek zamanlı olarak izlemenize yardımcı olan bir GPS izleme özelliği ile donatılmıştır. Araç takibi başka şekillerde de yardımcı olur.

Müşterilerinizi Teslimat Durumu Hakkında Güncel Tutun

Müşterinize artık teslimatının 12:00 ile 20:00 arasında yapılacağını söyleyemezsiniz. Müşteriler beklemekten nefret eder ve teslimatlarını almak için saatlerce hazır olmalarını bekleyemezsiniz.

Ayrıca, bir müşteri teslimatı yapılırken müsait değilse veya teslimatı kabul etmekte gecikirse, teslimat işlemleriniz karışacaktır.

Müşterilerin, paket teslim durumlarını gerçek zamanlı olarak takip etmek için platforma giriş yapmaları yeterlidir. Bu, müşterilerinizin çoğunlukla teslimatları almaya hazır olmasını ve gereksiz gecikmelerin olmamasını sağlar.

Bir rota optimizasyon yazılımını benimsemenin birçok başka faydası vardır.

 

Tüm hakları saklıdır © 2020 Geovision Group

Ödeme Yöntemleri